Mykonos - informacje turystyczne i przewodnik po wyspie
Niespotykane piękno, oryginalna architektura, gościnność mieszkańców i wspaniałe plaże na kosmopolitycznej wyspie.
Informacje ogólne
Mykonos to zachwycająca wyspa położona w Morzu Egejskim, należąca do archipelagu Cyklad. Jej niezwykłe piękno objawia się w oryginalnej architekturze, malowniczych plażach z lazurową wodą oraz serdeczności mieszkańców. Uznawana jest za jedną z najbardziej kosmopolitycznych greckich wysp, a rozwinięta infrastruktura hotelowa i rekreacyjna przyciąga coraz więcej turystów. Mykonos to miejsce, gdzie można odkryć ślady cywilizacji mykeńskiej, a także zrelaksować się na doskonale zagospodarowanych plażach, podziwiając oszałamiające widoki. Już 5 tysięcy lat temu żyzne gleby wyspy przyczyniły się do jej rozwoju, kiedy to dostarczała ona płody rolne do pobliskiego Delos.
Najważniejszym punktem na wyspie jest Mykonos (Hora), malownicze miasto, które zachwyca białymi domkami z czerwonymi dachami, ozdobionymi kwiatami okiennicami oraz wąskimi uliczkami. Warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, Muzeum Folkloru i Muzeum Marynarki, które oferują fascynujące zbiory. Miasto charakteryzuje się również urokliwym portem, włoską architekturą w dzielnicy Mała Wenecja, a wśród najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu znajdują się XVI-wieczne wiatraki, które górują nad brzegiem morza. Plaża w Mykonos jest głównie wąska i kamienista, ale znajduje się tu także piaszczysty fragment, gdzie można wynająć sprzęt wodny. Dzięki intensywnemu życiu nocnemu oraz popularności wśród młodych ludzi, wyspa zyskała miano „Greckiej Ibizy”.
Platis Gialos to malownicza miejscowość wypoczynkowa na południu wyspy, znana z szerokich piaszczystych plaż z drobnym piaskiem, które są doskonale zagospodarowane pod względem rekreacyjnym i gastronomicznym. W tej okolicy można również wynająć leżaki i parasole za niewielką opłatą.
Ornos to niewielka miejscowość położona blisko stolicy, która oferuje wspaniałe plaże, ciszę i spokojny relaks. Łagodne nachylenie plaży sprawia, że jest to idealne miejsce na wypoczynek z małymi dziećmi, a turyści mają możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego oraz leżaków i parasoli.
Agios Ioannis, oddalona o około 3 km od Mykonos, to niewielka miejscowość wypoczynkowa na zachodnim wybrzeżu, znana z szerokiej i długiej piaszczystej plaży oraz skalistych brzegów.
Paradise, jak wskazuje jej nazwa, to prawdziwy raj dla miłośników plażowania. Szeroka plaża z delikatnym piaskiem, doskonałe zaplecze rekreacyjne oraz wspaniałe widoki na pobliskie skały i lazurowe morze czynią ją jednym z najpopularniejszych kurortów w południowej części wyspy.
Ciekawą cechą charakterystyczną Mykonos są liczne prywatne kwatery, które można znaleźć w porcie. Osoby oferujące zakwaterowanie ogłaszają się tam, co daje możliwość wyboru spośród różnych opcji. Baza hotelowa na wyspie jest bardzo dobrze rozwinięta i utrzymuje wysoki europejski standard. Mykonos nie jest jednak często wybierany przez polskich turystów, ponieważ brak tu bezpośrednich połączeń z Polską, a większość ofert wymaga dojazdu własnego.
Kuchnia grecka
Głównym składnikiem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek, która od wieków cieszy się dużym uznaniem. Już w starożytności wykorzystywano ją nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce, stosując po kąpieli oraz do polewania mięsa smażonego na ruszcie. Obecnie oliwa z oliwek stanowi podstawę wszystkich greckich potraw. Używana jest nie tylko do smażenia, ale także często dodawana w dużych ilościach do sałatek, sosów, a nawet zup. To właśnie oliwa z oliwek jest jednym z powodów, dla których kuchnia grecka uznawana jest za jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych, gdyż jest lekkostrawna i nadaje potrawom delikatny smak.
Kuchnia grecka czerpie wiele inspiracji z tradycji kulinarnych kuchni śródziemnomorskiej i bałkańskiej. W potrawach często znajdziemy czosnek, liście winorośli oraz dużą ilość warzyw, takich jak pomidory i papryka. Kluczowymi składnikami są również baranina i ryby, ale to ser feta jest tym, co wyróżnia tę kuchnię. Feta jest produkowana w różnych odmianach, a na uwagę zasługują także typowe greckie zupy i sosy oraz unikalne metody przygotowywania niektórych dań.
Kuchnia grecka zyskuje na popularności w Europie, ale w Grecji można się spotkać z różnymi zaskoczeniami związanymi z tradycjami kulinarnymi. Na przykład, potrawy w restauracjach często podawane są w temperaturze pokojowej, co według Greków najlepiej wydobywa ich smak. Jeśli zamawiamy obiad kilkudaniowy, często otrzymujemy wszystkie dania jednocześnie, a nie w kolejności, jak to ma miejsce w wielu innych krajach. Dodatkowo, jeśli przy stole jest kilka osób zamawiających to samo danie, może się zdarzyć, że otrzymamy duży półmisek, z którego każdy nabierze sobie tyle, ile chce. Typowe dla greckiej kuchni są suto zastawione stoły z kolorowymi potrawami, a na każdym stole zawsze znajdzie się woda i chleb, które stanowią dodatek do większości dań.
Rytm dnia w Grecji wpływa na pory i ilość posiłków, które różnią się od tych w Polsce. Pełne śniadanie nie jest popularne, a wielu Greków w ogóle go nie spożywa. Dla nich śniadanie to zazwyczaj filiżanka kawy oraz sucharki, biszkopt lub placek z dżemem. Przed południem popularną przekąską jest ciasto tyropitta, wypełnione gorącym, płynnym serem feta. Obiad jada się w godzinach 14-17, a głównym posiłkiem dnia jest kolacja, spożywana zwykle w restauracjach lub tawernach między 20 a 22. W hotelach rytm posiłków może być dostosowany do potrzeb turystów, a w większości restauracji menu jest dostępne w języku angielskim, a w popularnych kurortach także w języku polskim.
Aby spróbować tradycyjnej kuchni greckiej, warto odwiedzić kameralne tawerny, gdzie jedzą mieszkańcy. Popularne są tam mezedes, czyli przystawki, które można cieszyć się zarówno przed, jak i między posiłkami. Wysokie temperatury panujące w Grecji od maja przyczyniają się do rosnącej popularności kawy frappe, która serwowana jest w wysokich szklankach, przygotowywana z wody mineralnej, mleka i cukru.
Wino odgrywa ważną rolę w greckiej kuchni i było cenione już w starożytności. Mitologia opisuje, jak Zeus przemienił swojego nieślubnego syna Dionizosa w barana, aby ochronić go przed gniewem Hery. Gdy Dionizos, w wyniku obłędu, poznał rolnika Ikariosa, nauczył się od niego uprawy winorośli, co doprowadziło do odkrycia wina. Dionizos stał się symbolem wina i zabawy w mitologii greckiej.
Jednym z charakterystycznych win greckich jest Retsina, które jest młodym winem przyprawionym sosnową żywicą. Po wytłoczeniu leżakuje tylko kilka tygodni i jest gotowe do spożycia, ale po roku jego smak zbliża się do octu. Narodowym trunkiem Grecji jest również ouzo, 48-procentowy alkohol doprawiany anyżem i koprem. Zyskało międzynarodową sławę także Metaxa, czyli brandy z dodatkiem wina i mieszanki przypraw. Aby wyprodukować wysokiej jakości Metaxa, alkohol destyluje się dwukrotnie, a następnie leżakuje od 3 do 15 lat, po czym dodaje się do niego wino i zioła, co nadaje mu charakterystyczny smak. W przeszłości dodawano również płatki róż. Po ukończeniu procesu leżakowania, trunek jest słodzony, trafia do dębowych beczek i czeka około pół roku na rozlanie do butelek.
Kuchnia Mykonos bazuje na tradycyjnych greckich potrawach, z naciskiem na owoce morza, ryby i baraninę. Żyzne gleby wyspy zapewniają obfite plony rolne, a by spróbować domowej kuchni, warto odwiedzić mniejsze tawerny, gdzie często nie podaje się menu. Zamiast tego kucharz prezentuje, co ma aktualnie przygotowane, a następnie ustala cenę.
Obyczaje
W Grecji tożsamość jednostki oraz jej status społeczny są ściśle związane z przynależnością do rodziny, co różni się od zachodniego pojmowania rodziny. Grecka rodzina to nie tylko grupa osób noszących to samo nazwisko, ale także krewni, którzy często mieszkają razem. Typowe domy greckie mają dużą powierzchnię, aby pomieścić kilka pokoleń rodziny. Rodzina ma tu silnie patriarchalny charakter, co oznacza, że status społeczny kobiety często określany jest przez jej związek z mężczyzną. Niemniej jednak, w ostatnich latach te tradycyjne zasady uległy złagodzeniu, a kobiety zyskują coraz większą niezależność. W 1983 roku zniesiono również ustawowy obowiązek wnoszenia posagu przy wydawaniu córki za mąż. Tradycja ta, mająca swoje korzenie na wyspach Morza Egejskiego, gdzie dom rodzinny należał do kobiety jako opiekunki ogniska domowego, została zniesiona w dobie kryzysu, co znacznie odciążyło wielodzietne rodziny.
Mimo zmieniających się norm, pewne tradycje wciąż pozostają aktualne, jak przekazywanie sukni panny młodej przez matkę oraz szycie ubrań czy pościeli przez kobiety z rodziny. W trakcie ceremonii ślubnych wkłada się także kostkę cukru do rękawiczki panny młodej, co ma symbolizować życzenie słodkiego życia w małżeństwie. Greckie wesela są znane z hucznych obchodów, tańców i mogą trwać nawet kilka dni. W miasteczkach i wsiach z silnymi tradycjami orszak panny młodej często przemierza ulice, co stanowi widowiskowe wydarzenie.
Klasztory w Grecji to popularne miejsca odwiedzane przez turystów, jednak wchodząc do nich, należy przestrzegać zasad dotyczących ubioru, zakrywając kolana i ramiona. Wiele innych miejsc również wymaga odpowiedniego stroju, a do kościołów i klasztorów nie wolno wnosić stroju plażowego. Zdjęcia w kościołach i klasztorach są zabronione, natomiast w muzeach można je robić, ale bez użycia flesza, o ile nie ma wyraźnych znaków zakazu. Czasami konieczne jest również wykupienie zgody na robienie zdjęć w obiektach muzealnych.
W greckich barach można często zobaczyć mieszkańców skupionych nad planszami do gier. Grają oni w Tavli, uznawaną za jedną z najstarszych gier na świecie, która prawdopodobnie przybyła do Grecji z Egiptu ponad 5 tysięcy lat temu. Jest ona znana na całym świecie jako Backgammon.
Grecy są postrzegani jako naród radosny, który lubi bawić się głośno i długo. Widać to szczególnie podczas różnych świąt i festiwali, a także w zwykłe dni na ulicach, gdzie często słychać muzykę. W Grecji znanych jest ponad 150 różnych tańców, często regionalnych, a większość z nich tańczy się w kole lub korowodzie. Najpopularniejszym tańcem jest kalamantianos, a także zeimbekikos, który jest solowym tańcem mężczyzn wykonywanym do muzyki granej na bouzouki. Najbardziej rozpoznawalnym tańcem na świecie jest jednak taniec Greka Zorby, który nawiązuje do kroków „tańca rzeźników” z dawnego Konstantynopola.
Aktywny wypoczynek
Mykonos to prawdziwy raj dla żeglarzy, którzy obowiązkowo odwiedzają tę wyspę podczas rejsów po Cykladach i Morzu Egejskim. Wyspa dysponuje licznymi, dobrze wyposażonymi portami i przystaniami, a także firmami oferującymi rejsy do pobliskich wysp, co czyni ją idealnym miejscem dla miłośników żeglarstwa.
Południowa część Mykonos to doskonałe miejsce do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu, dzięki silniejszym podmuchom wiatru, które sprzyjają tym sportom. Wiatry te przyciągają również paralotniarzy oraz entuzjastów szybownictwa, którzy mogą cieszyć się wspaniałymi widokami i emocjami związanymi z lataniem.
Czysta, przejrzysta woda oraz bogata fauna i flora morska zachęcają do snorkelingu i nurkowania. Liczne groty i osłonięte skałami zatoczki oferują możliwość odkrywania ukrytych skarbów i cichych, małych plaż, które są idealne do relaksu i ucieczki od zgiełku. Mykonos, ze swoją różnorodnością atrakcji wodnych, stanowi doskonały wybór dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie.
Co warto zobaczyć ?
Mykonos to nie tylko raj dla żeglarzy, ale także doskonałe miejsce do odkrywania wielu ciekawych atrakcji. Warto zaplanować zwiedzanie, korzystając z ofert biur podróży, które przedstawiają grafiki i ceny proponowanych wycieczek. Niektóre miejscowości można również zwiedzać samodzielnie.
Jednym z ciekawych doświadczeń jest grecki wieczór, który odbywa się w tawernach. To świetna okazja do poznania kultury regionu oraz tradycyjnej kuchni, często uzupełniona pokazami tańca i nauką tańca Zorba.
Milos
Milos to niezwykła wyspa, której barwy i kształty zapierają dech w piersiach. Morskie urwiska, jaskinie z unikalnymi szatami naciekowymi oraz liczne gorące źródła przyciągają nie tylko pasjonatów geologii. Zastygła lawa, która wlewała się do grot morskich, stworzyła przedziwne kształty linii brzegowej. W Adamas, większym mieście portowym na wyspie, można zobaczyć wpływy kultury kreteńskiej, a w wiosce Apollina warto zwiedzić cerkiew Agia Triada z pięknymi ikonami. Głównym ośrodkiem kulturalnym jest Plaka, gdzie w Muzeum Archeologicznym znajduje się kopia słynnej Wenus z Milo. Obok znajduje się także katakumby z najstarszymi w Grecji szczątkami chrześcijan.
Paros
Paros, znana z bujnego nocnego życia, szczególnie w stolicy Parikii, zachwyca również bizantyjską cerkwią Ekatontapiliani z VI wieku. Kiedyś wyspa słynęła z doskonałych złóż marmuru, z którego zbudowano m.in. weneckie kastro w centralnej części Paros. Można również zrelaksować się na Złotej Plaży – Christi Akti.
Naksos
Naksos to największa wyspa w archipelagu Cyklad, oferująca wysokie góry, długie piaszczyste plaże oraz urokliwe wioski i klasztory. Najwyższym punktem jest góra Zeusa, gdzie według legendy bóg miał się urodzić. Główne miasto Naksos (Chora) to labirynt weneckich uliczek, zamkowych murów i starożytnych ruin. Na wyspie znajdują się liczne zabytki, w tym ślady prehistorycznej osady sprzed 4,5 tysiąca lat.
Chios
Chios jest grecką wyspą mającą połączenie promowe z tureckim kurortem Cesme. Znajduje się tu klasztor Nea Moni, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wyspa słynie z mastic, aromatycznej substancji pozyskiwanej z żywicy drzew rosnących wyłącznie na Chios, wykorzystywanej do produkcji naturalnej gumy do żucia.
Santorini
Santorini, uważana za jedną z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego, powstała w wyniku wielkiego kataklizmu. Atol składa się z częściowo zatopionych stromo ścian szczytu wulkanu (kaldera), wokół której znajduje się głęboka zatoka. Erupcja wulkanu miała miejsce około 1500 lat p.n.e., a jej skutki zniszczyły minojską flotę oraz spowodowały potężne trzęsienia ziemi. Wyspa, znana również jako Thira, często uznawana jest za mityczną Atlantydę.
Epidauros
Epidauros to miejsce na południowo-zachodnim Peloponezie, znane z kultu boga-uzdrowiciela Asklepiosa. Poza świątynią z siedzącą statuą, warto zobaczyć najlepiej zachowany amfiteatr w Grecji, który ma niesamowitą akustykę i pomieścił 14 tysięcy widzów. Inne interesujące zabytki to ruiny łaźni i sypialni, w których chorzy oczekiwali na uzdrowienie.
Ateny
Ateny, stolica Grecji, są kolebką demokracji, a ich historia sięga ponad 3 tysięcy lat. Miasto, położone między Zatoką Sarońską a czterema wzgórzami, jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych Europy. Akropol, z Partenonem, świątynią Ateny Partenos, jest najważniejszym punktem Aten. Warto zwiedzić Muzeum Archeologiczne oraz inne zabytki, takie jak Agora, Teatr Dionizosa czy Kalimarmaron, stadion olimpijski z IV wieku p.n.e.
Korynt
Korynt, portowe miasto leżące przy Przesmyku Korynckim, łączy Peloponez z lądową częścią Grecji. W pobliżu znajdują się ruiny świątyni Apollina z V wieku p.n.e. oraz ruiny średniowiecznej twierdzy, które warto zobaczyć.
Mykeny
Mykeny to starożytne miasto, które około 2000 lat p.n.e. było ośrodkiem kultury mykeńskiej. Dziś znajduje się tu duże stanowisko archeologiczne, gdzie można podziwiać ruiny akropolu, pozostałości pałacu oraz grobowce, w tym jeden przypisany mitycznemu królowi Agamemnonowi, znany z odkrytej złotej maski.
Mykonos i okoliczne wyspy oferują bogactwo atrakcji, które sprawiają, że warto je eksplorować i cieszyć się ich niezwykłym urokiem.
Najczęściej zadawane pytania
Kiedy najlepiej jechać na Mykonos?
Najlepszym czasem na wizytę na Mykonos są miesiące od wiosny do końca czerwca oraz wrzesień. W tym okresie panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza tych uzależnionych od wiatru. Od czerwca do września temperatury przekraczają 25°C, co przyciąga turystów, głównie z Anglii i Beneluksu, z uwagi na tanie loty bezpośrednie. Warto również wziąć pod uwagę lokalne festiwale, takie jak obchody festiwalu Agia Paraskevi, które odbywają się 26 lipca, oraz Panagia Tourliani, przypadające na połowę sierpnia.
Jakie plaże są na Mykonos?
Mykonos ma wiele pięknych plaż, które zazwyczaj są piaszczyste i szerokie, a także dobrze zagospodarowane pod względem rekreacyjnym i gastronomicznym. W częściach miejskich można spotkać kamieniste plaże, które są częściowo osłonięte podestem, na którym restauracje stawiają swoje stoliki. Czasami podczas przypływu fale mogą nieznacznie wdzierać się na podest. W przypadku hoteli wyższej kategorii lub w wybranych kurortach, plaże mogą być sztucznie usypywane lub znacznie różnić się od typowych plaż miejskich, dlatego warto upewnić się, do jakiej plaży będziemy mieć dostęp przy wyborze zakwaterowania.
Jaka waluta obowiązuje w Grecji i jakie są orientacyjne ceny?
W Grecji od 2002 roku obowiązuje euro, co sprawia, że ceny są nieco wyższe niż w Polsce. Ceny różnią się także w zależności od lokalizacji, przy czym w centrach miast i w dużych kurortach mogą być wyższe niż w peryferyjnych rejonach i mniejszych wioskach turystycznych.
Gdzie i jakie pamiątki kupić na Mykonos?
Na Mykonos można znaleźć wiele sklepów z pamiątkami w każdym mieście i kurorcie turystycznym. Dominują w nich miejscowe specjały kulinarne oraz wyroby z muszli i skóry. Warto pamiętać, że większość sklepów poza centrum zamyka się podczas sjesty, zazwyczaj w godzinach 14-17, ale po tej przerwie są otwarte do 21:00. W poniedziałki, środy i soboty godziny otwarcia są krótsze, kończąc się w porze sjesty. W centrach handlowych w mieście często rezygnuje się z sjesty lub ogranicza ją do jednej godziny.
Jaki czas obowiązuje w Grecji?
Czas lokalny w Grecji jest późniejszy o godzinę w stosunku do czasu w Polsce, więc po przylocie należy przestawić zegarek o godzinę do przodu.
Jak poruszać się po Mykonos?
Najtańszym i najpowszechniejszym środkiem transportu są autobusy, które zapewniają dobre połączenia wzdłuż wybrzeża do popularnych miejscowości turystycznych. Alternatywnie można wynająć samochód, jednak warto pamiętać, że polskie prawo jazdy może nie być akceptowane przez lokalne służby, dlatego lepiej mieć europejski dokument. Przepisy drogowe w Grecji są często traktowane dość swobodnie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.
Jakie są ograniczenia celne w Grecji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Oznacza to, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlegają ograniczeniom celnym. Można wwozić i wywozić do 800 sztuk papierosów, 200 cygar, 10 litrów spirytusu, 20 litrów mocniejszego alkoholu, 90 litrów wina oraz 110 litrów piwa.
Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Grecji?
Służba zdrowia w Grecji, zarówno publiczna, jak i prywatna, jest ogólnodostępna. Przed wyjazdem warto starać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która umożliwia korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej w przychodniach i szpitalach. Zaleca się także wykupienie prywatnego ubezpieczenia kosztów leczenia, które pokryje ewentualne wyższe koszty lub transport medyczny. Należy również zapoznać się z warunkami swojego ubezpieczenia, ponieważ wiele polis obejmuje koszty leczenia powyżej określonych kwot, które trzeba pokryć samodzielnie.
Ze względu na inną florę bakteryjną w Grecji, warto starannie wybierać restauracje lub spożywać posiłki w hotelach, przestrzegając podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić tylko wodę butelkowaną lub gotowaną przez co najmniej 10 minut. Szczepienia ochronne nie są wymagane, a przed wyjazdem warto sprawdzić, czy nie są zalecane szczepienia sezonowe.
Ważne informacje MSZ
Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Grecji tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Lecąc do Grecji samolotem, od osób posiadających dowód osobisty paszport nie jest wymagany.
W Grecji nie ma obowiązku meldunkowego jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni i nie jest w tym czasie podejmowana praca na terenie kraju.
Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Atenach www.athens.polemb.net
Najbliższe ambasady i konsulaty:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej
Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
http: www.athens.polemb.net
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pireusie
Grecja, Pireus, 57, Akti Miaouli, 185-36
Tel.: (00-302-10) 429-23-44 Faks: (00-302-10) 429-23-45